Ste vajeni misliti, da so le psi dobri terapevti? Morda je čas, da ponovno premislimo ta stereotip. Nekatere mačke se s to vlogo spopadajo nič slabše kot psi – in zdaj za to obstajajo tudi znanstveni dokazi. V nasprotju s psi so mnoge izmed njih preprosto rojene s pravimi lastnostmi, kar nikakor ni odvisno od pasme.
Raziskovalci z Univerze v Washingtonu so izvedli obsežno študijo, katere rezultate je objavil Newsweek. Preučevali so vedenje mačk po vsej Belgiji in primerjali živali, ki sodelujejo v terapevtskih programih, z običajnimi domačimi mačkami.
Izkazalo se je, da terapevtske mačke res obstajajo – in odlikujejo jih posebne osebnostne lastnosti. So bolj družabne, komunikativne in pripravljene na interakcijo z ljudmi, pri čemer kažejo vedenjske vzorce, podobne tistim, zaradi katerih so psi nepogrešljivi pomočniki pri čustveni podpori.
Zanimivo je, da take mačke ne potrebujejo posebnega usposabljanja. Za razliko od psov so mnoge izmed njih preprosto rojene z ustreznimi lastnostmi – in to ni povezano s pasmo.
»Naš cilj ni iz mačk narediti nove terapevte. Vendar je pomembno prepoznati, da nekatere mačke resnično uživajo v bližini ljudi in jim lahko nudijo občutek miru,« poudarjajo avtorji študije, poroča Slobodna Dalmacija.
V ustreznem okolju in ob upoštevanju individualnih značilnosti lahko takšne mačke postanejo tihi zavezniki tistih, ki potrebujejo psihološko podporo.